Małe drony są coraz bardziej popularne, co nie dziwi – są tanie, ogólnodostępne i pozwalają spełnić marzenia o podniebnych lotach każdemu, nawet amatorowi. Sterowanie mini dronem jest łatwe, jednak warto przed pierwszą zabawą zapoznać się z podstawowymi informacjami. Pozwoli ci to szybko opanować sztukę latania i uniknąć błędów, które mogłyby prowadzić do uszkodzenia urządzenia.

Skorzystaj z naszych porad – przygotowaliśmy dla ciebie zestawienie wszystkich najważniejszych zasad związanych z lataniem dronem, praktyczne porady, wskazówki i instrukcje.

W artykule znajdziesz:

 • Od czego zacząć latanie dronem?
 • Jak przygotować się do startu?
 • Instrukcję latania małym dronem krok po kroku.
 • Jak zrobić kalibrację drona?
 • Opis funkcji bezpieczeństwa, automatycznego startu i lądowania, zawieszenia w powietrzu oraz trybu lotu bezwarunkowego.
 • Jak zrobić beczkę dronem?
 • Jak korzystać z kamerki (nagrać film, zrobić zdjęcie) i połączyć dron z Wifi?
 • Jakie modele dronów są najlepsze do nauki latania?

 

Zobacz tanie drony do nauki latania!

 

Co musisz wiedzieć, by wystartować? Od czego zacząć latanie dronem?

Jeśli kupiłeś już mini drona i z niecierpliwością czekasz na pierwszą zabawę powinieneś:

 • Zapoznać się z instrukcją obsługi dołączoną do opakowania i wskazówkami producenta,
 • Sprawdzić sprzęt i upewnić się, czy baterie są naładowane i włożone prawidłowo,
 • Skontrolować wszystkie elementy drona, sprawdzić czy śmigła są bezpieczne, nie ma luźnych elementów,
 • Wybrać odpowiednie miejsce i czas latania.

 Instrukcja obsługi drona

Miejsce na naukę latania dronem

Przed pierwszym lotem upewnij się, czy są odpowiednie warunki atmosferyczne i znajdź dobre miejsce. Nie należy latać dronem podczas opadów lub wysokiej wilgotności powietrza oraz w miejscach zakurzonych (np. w pobliżu piasku), ponieważ układ napędowy musi pracować na sucho i nie może zostać zanieczyszczony przez drobinki piasku. Pamiętaj, że nie wolno niczym smarować żadnych elementów drona. Na pierwsze loty dronem zaleca się wybrać miejsce, w którym będziesz miał dużo wolnej przestrzenie do nauki. Wybierz takie miejsce, które zminimalizuje ryzyko uszkodzenia drona – łąkę czy boisko, gdzie miękkie podłoże (trawa), która zapewni amortyzację podczas każdego lądowania.

 

Ładowanie akumulatora

Akumulator ładuj za pomocą sprzętu znajdującego się w zestawie – podłącz przewody do adaptera, a adapter do ładowarki usb lub komputera. Czas ładowania to ok. 100 – 180 minut (pamiętaj, że dłuższy czas ładowania znacznie poprawia parametry pracy baterii). Planując długą zabawę warto zaopatrzyć się w kilka dodatkowych akumulatorów.

 

Kalibracja drona przed pierwszym lotem

Przed pierwszym lotem ważne jest przeprowadzenie tzw. kalibracji drona. Musisz sprawdzić, czy dron porusza się prawidłowo i stabilnie: unoszony pionowo dron nie powinien przesuwać się w żadną stronę ani obracać wokół własnej osi. Jeśli dron przechyla się w którąś stronę – kalibracji dokonujemy w przeciwną (pamiętaj, że na stabilność lotu ma również wpływ siła wiatru – nie powinna być większa niż 4 km/h).

Jeśli zauważysz, że dron nie wznosi się prawidłowo – przeprowadź kalibrację:

 1. Ustaw drona na poziomej podstawie tak, by jego przód pokrywał się z przodem pilota.
 2. Unieś drona lekko do góry za pomocą dźwigni.
 3. Jeśli dron leci niestabilnie i przechyla się w lewo przesuń przycisk kalibracyjny w prawo (i na odwrót).
 4. Jeśli dron przechyla się do przodu przesuń przycisk kalibracyjny do tyłu (i na odwrót).
 5. Czynności powtarzaj tak długo, aż dron podczas ruchu dźwignią mocy będzie startował idealnie pionowo bez przechylania.
 6. Jeśli dron samoczynnie obraca się wokół własne osi dokonaj kalibracji przyciskiem z lewej strony („obrót wokół osi”).

Kalibracja drona instrukcja

Kalibracja drona – film instruktażowy

Nauka latania dronem krok po kroku

Krok 1

Synchronizacja drona z pilotem – to ważne, jeśli planujesz zabawę z dwoma dronami (połączenia z pilotami mogą się wzajemnie zakłócać. Jak to zrobić?

 • Włącz najpierw drona, następnie pilota,
 • Wykonaj szybki ruch drążkiem mocy ku górze a następnie ku dołowi, 
 • Po prawidłowej synchronizacji pilot wyda jeden ciągły dźwięk a diody w dronie przejdą na stan mrugania wolnego.

 

Krok 2

Przed startem wykonaj proste ćwiczenia:

 • ustaw drona na powierzchni, wystartuj na niewielką wysokość i wyląduj w tym samym punkcie,
 • wystartuj dronem z punktu A, wznieś go na wysokość ok. 1 metra i utrzymuj go na tej wysokości około 30 sekund, przeleć nim niewielką odległość i wyląduj w wyznaczonym wcześniej punkcie B.

 

Krok 3

Po opanowaniu podstawowych manewrów możesz zacząć testowanie poruszania się dronem w różnych kierunkach. Zobacz, jak sterować dronem za pomocą pilota:

 • w prawo lub w lewo,
 • do przodu i do tyłu,
 • góra i dół,
 • obroty wokół własnej osi (w obie strony).

 Jak sterować dronem?

Pierwsze loty dronem a funkcja bezpieczeństwa

Większość małych dronów do nauki latania posiada funkcję bezpieczeństwa, która polega na natychmiastowym wyłączeniu silników. Użyj jej, jeśli stracisz kontrolę nad dronem – zatrzymanie silników spowoduje spadanie drona, co pozwoli uniknąć zderzenia z innym obiektem. Aby wyłączyć silniki przesuń oba drążki sterujące w dół z jednoczesnym zbliżeniem ich do siebie.

Tryb bezpieczeństwa drona

Headless Mode – co to jest tryb bezwarunkowy?

Dron działa zgodnie z gałką pilota (czyli leci w wyznaczonym przez ciebie kierunku) tylko wtedy, kiedy przód drona i przód pilota wskazują ten sam kierunek. W przypadku obrócenia się drona w powietrzu wokół własnej osi warunki się zmieniają – jeśli przesuniesz gałkę w lewą stronę to dron poleci w twoją prawą. Jeśli stracisz kontrolę nad lotem użyj trybu bezwarunkowego oznaczonego na pilocie jako headless mode. Tryb bezwarunkowy oznacza, że niezależnie od położenia drona poleci on zawsze w stronę, którą wskażesz pilotem.

Tryb headless mode

Automatyczny start i powrót drona

Naciśnięcie przycisku „Auto start” po uruchomieniu drona i pilota i przeprowadzeniu synchronizacji spowoduje, że dron w ciągu 3 sekund uniesie się na wysokość 1 metra. Klawisz „Auto powrót” spowoduje, że dron automatycznie powróci i wyląduje w tym samym miejscu. Pamiętaj! Automatyczny start i powrót działa tylko w trybie headless mode i w przypadku, kiedy przód pilota i przód drona są zwrócone w tą samą stronę.

Zawieszenie drona w powietrzu – funkcja Altitude hold

Altitude hold to funkcja umożliwiająca zawieszenie drona w jednym miejscu w powietrzu (przydatne np. podczas nagrywania czy robienia zdjęć). Nie powinno się korzystać z trybu zawieszenia, gdy dron od chwili startu leciał krócej niż 1 minutę.

 

Beczka – jak obrócić drona w powietrzu o 360 stopni

Beczkę (pełny obrót wokół własnej osi) możesz wykonać, gdy dron jest przynajmniej 4 metry nad ziemią. Użyj klawisza „Obrót o 360O” i wykonaj ruch gałką w stronę, w którą chcesz wykonać obrót.

Reset parametrów podczas lotu

Jeśli stracisz kontrolę nad lotem i pogubisz się we włączonych parametrach – wykonaj reset funkcji. Gwałtownym ruchem przesuń obie gałki w prawy dolny róg (po 2 sekundach nastąpi reset ustawionych parametrów).

Restartowanie ustawień drona

Mały dron z kamerką – jak nagrać film?

Jeśli masz drona z kamerą możesz nagrać film lub zrobić zdjęcie używając odpowiednio oznaczonych przycisków na pilocie (Foto/Video).

Dron z modułem Wifi – jak połączyć drona z telefonem?

Dron wyposażony w moduł Wifi pozwoli ci przekazać nagrany obraz do telefonu lub tabletu i zapisania ich na tych urządzeniach. Dzięki tej funkcji możliwe jest również sterowanie dronem z urządzeń mających dostęp do Internetu (zmiana sterowania z pilota na telefon możliwa jest tylko podczas postoju drona). Aby połączyć drona z telefonem należy zainstalować program (pobierzesz go z łatwością po zeskanowaniu kodu QR, który pozwala na zainstalowanie fabrycznego programu do obsługi danego modelu drona). Po instalacji wejdź w ustawienia sieci Wifi w swoim telefonie lub tablecie i wybierz połączenie z siecią Wifi drona. 

Sterowanie dronem przez telefon

Drony do nauki latania – jaki model wybrać?

Do rozpoczęcia swojej przygody z lataniem najlepiej wybrać małe drony – są tanie, ale solidne i wielofunkcyjne, a ich cena nie przekracza 500 zł. Tanie drony są łatwe w sterowaniu, mają wbudowane kamery HD, moduły Wifi, a nawet oświetlenie LED.

Zobacz małe drony do nauki latania: https://www.elektrostator.pl/zabawki-nowoczesne-technologie-dla-ciebie/drony.html

Chcesz dowiedzieć się więcej o zwinnych, zwrotnych, małych dronach? Przeczytaj ARTYKUŁ 

Dron z kamerką do nauki latania